chi flat ironair max 90nike air max 2009christian louboutin for menUGG Bailey Button Salechi straightenersPrada sneakersprada sneakers for menpink chi flat ironchristian louboutin sale

Bitkisel destek ürünleri referans listesi

Bitkisel İlaveler Kullanma Rehberi
Bu referans rehberi, tavsiye edilen bitkisel ilaveleri kullanan fizikçi, hemşire ve diğer sağlık uzmanlarının hastalarını bilgilendirmelerine yardımcı olacak bilgiler içermektedir. Bitkisel ilavelerin bazıları ameliyat ve anestezi ile ilgili riskleri artırabilir. Daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Bitki adı Kullanım alanları Doz Etkileri Uyarılar
5-Hydroxytryptophan (5-HTP) Uykusuzluk, Endişe, Depresyon Yatmadan önce 50-100 mg Seratonin öncüsü olduğundan seratonin seviyesinin yükseltir. Sedasyonu, GI bozulmalarını artırır. SSRI, TCA, MAOI ile kullanmayınız. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Aloe (Ödağacı) Yanık/Ciltte iritasyon. Hafif yara tedavisinde, cildin inflamantasyonu Jel Nemlendirici Kabızlık gidermede kullanmayınız. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Astragal Canlandırıcı, damar genişletici, antioksidan, kronik diyabet, nefrit Günde 1-3 gm toz halinde Antioksidan, bağışık sitemini güçlendirici Bilinen bir etkileşimi yoktur. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Arı poleni Canlandırıcı Üretici tavsiyelerine göz atınız Lipid, şeker, protein, karotenoid kaynağı Polen alerjisi olan hastalara dikkat ediniz. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Yaban mersini Retinal lezyonlar, dolaşım sorunları Günde 150-300 mg özüt olarak Kan şekerini düşürebilir, kataraktı engelleyebilir. Disülfiram tepkimeleri ve anti-glisemik yanıtların fazla artmasına neden olabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Karayılan otu Sıcak basmaları İki seferde alınmak üzere günde iki hap Östrojen alıcılarını bağlar, salisilat içerir. Salisilat etkileşimi, yüksek östrojen etkisi. Daha uzun süre kanama zamanı. Ameliyattan önce ne zaman kullanımını durduracağınız konusunda cerrahınıza danışınız.
Bovine Kolostrum Bağışıklığı harekete geçirme, diyare. Günde 25-125 ml sıvı ya da 10-20 gm kuru toz halinde IgA, IgG, bağışıklık sistemini destekleyici/koruyucu protein kaynağıdır, IGF-1’i yükseltebilir. Süt ürünlerine hassas hastalarda kullanmayınız. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Kaskara sagrada Kabızlıkta kısa süre kullanım Günde 20-30 mg aktif içerik. Yumuşak dışkı için ayarlama yapınız. Tahriş edici diyare Kalp glükozidleri etkisini artıran potasyum eksikliği riski. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Kedi tırnağı Anti-inflamatuar Günde 3 defa 500-1000 mg standart özüt olarak Bağışıklığı harekete geçirme, damarsal genleşme, antiviral, gevşetici Hipotansiyon ihtimali, morarma ve kanamada artış. Ameliyattan önce ne zaman kullanımını durduracağınız konusunda cerrahınıza danışınız.
Arnavutbiberi Eklem ağrıları için topikal kullanım 3-4 saatte bir eklemlere uygulanır. Ağrı hissini veren P Maddesini bloke eder. Ciltte ve gözlerde iritasyona neden olabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Bitki adı Kullanım alanları Doz Etkileri Uyarılar
Kromium Glisemi kontrolü, hiperlipidemi kilo kaybı Günde 50-200 mcg İnsülin hassasiyetini ve glükoz transportunu artırır. İştahı azaltabilir. Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini kontrol altında tutunuz. Önceden var olan böbrek yetmezliğini artırabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Koenzim Q10 Mitokondriyal ensefalomi-opatiler, CHF, hipertansiyon, statin kaynaklı miyopati, CFS. 100 mg BID ATP üretir, antioksidan. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Keçiyemişi Tekrarlayan UTI’ler. Kapsüller şeklinde; günde iki defa 300-400 mg, sıvı; günde 10-32 oz Polimer, bakterilerin mukoza hücrelerine yapışmasını önler. Varfarin etkinliğini artırabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Damiana Afrodizyak Çayda 2-4 gm TID CNS depresant, antibakteriyel özellikler. Hipoglisemi terapisini engelleyebilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Dong Quai Aybaşı belirtileri, romatizma. Toz haline getirilmiş kökü günde 3-4 gm Antispazmodik ve kan damarlarını genişleten etki Varfarin ve antiplatelet ilaçlarının potensiyelini artırır.Östrejenik etkileri vardır. Ameliyattan önce ne zaman kullanımını durduracağınız konusunda cerrahınıza danışınız.
Ekinezya (Kirpi otu) URI belirti sürelerini kısaltır. Erişkinler: 1 mg kurutulmuş kökten günde 4-6 saatte bir. Bağışıklık sistemi güçlendirici İmmun baskılayıcı ilaçların etkisini azaltır, Spectazole ile sinerjik etki yaratak tekrarlayan vajinal enfeksiyonları azaltabilir. Sitokrom P450 3A4 izoenzimlerini engelleyebilir. Kollajen damar hastalıkları ya da otoimmün hastalarında kullanmayınız. 7 günden fazla kullanmayınız. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz. Kanaryaotu, papatya, yıldızçiçeği ve krizantem alerjisi olan hastalarla kullanımına dikkat ediniz.
Akşam çiçeği yağı PMS, sıcak basması, diyabetik nöropati, CV hastalığı Günde 3-8 gm %8-10 Gamma Linoleik Asit (omega-6 yağ asiti). Anti- inflamatuvar, koleterol ve trigliserid azaltıcı. Epilepsi eşiğini düşürebilir.Kanamayı artırabilir.  Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Krizantem Migren ağrıları Günde 50-125 mg kurutulmuş yapraklar halinde Kanamayı artırır ve seratonin salınımını azaltır. Anti- inflamatuvar. Antikoagulan ve antiaggregan ilaçların etkisini artırabilir. NSAID’ler krizantemin etkinliğini azaltabilir. Ameliyat esnasında instabilite yaratabilir. Krizantem ve papatya alerjisi olan hastalara dikkat. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Balık yağları Hiperlipidemi, hipertrigliseridemi hipertansiyon, CAD, sedef hastalığı için. Günde 2-3 defa 750 mg Sinir dokusu, hormon&hücre zarı üretimi için omega 3 yağ asitleri olan EPA&DHA içerir. Hipoglisemik ilaçların etkisini  artırabilir. Platelet aggregasyonunu engelleyerek kanamayı artırabilir.  Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Sarımsak Kolesterol fazlalığı, kansere karşı koruyucu olma ihtimali Taze dişlerden günde 2-4 gm, allisin (yağsı sıvısından) 2-12 mg Platelet birikimini engeller, lipit ve kolesterolü düşürür, kan şekerini azaltır ve insülin seviyesini artırır.  Antikoagulan ilaçların etkisini artırabilir. Sakuinavir plazma seviyesini düşürebilir, antidiyabet ilaçlarının etkinliğini artırabilir ve insülin dozları tekrar ayarlanmak zorunda kalınabilir. Ameliyat esnasında hemodinamik instabilite riskini artırabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Bitki adı Kullanım alanları Doz Etkileri Uyarılar
Zencefil Kimyasal ajan bağlantılı bulantı, sabah bulantısı, hareket bulantısı Günde 250 mg – 2 gm Kardiyotonik ve yatıştırıcı özellikli birleşenleri vardır, ayrıca vazomotor ve solunumla ilgili merkezleri etkiler. Asit önleyici  ilaçlarla potansiyel etkileşimi olabilir. Aşırı dozlarda alımında antiaggregan ilaçlarla etkileşimi olabilir. Barbitürat etkinliğini azaltabilir. Sitoksan bulantıyı ve kusmayı engelleyebilir. Kardiak  inotropik etkide artışa neden olabilir. Hipoglisemiye neden olabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Gingko biloba Antioksidan, soğuk el ve ayaklar, bunama, alzheimer hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, SSRI’lerden kaynaklanan cinsel bozukluklar Günde 3 defa 60 mg Hücre zarına bağlanan platelet aktive edici faktörü (PAF) engeller. PAF etkisi ile oluşan miyokardiyal kontraktilite ve koroner damar akışındaki azalmayı antagonize eder.Enflamasyon durumunda nitrik asit üretimini engeller. Serebral ve periferik kan dolaşımını artırır. Mükemmel bir antioksidan. Antiaggregan  ilaçların etkinliğini artırabilir. Siklosporine bağlı böbrek toksisitesini engelleyebilir. MAOI aktivitesini artırabilir. Thiazide idrar söktürücüsü ile birlikte kullanıldığında kan basıncının artmasına neden olabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Ginseng- Asya, Kore Yorgunluk, bağışıklığı güçlendirici  Özüt halinde günde 100-600 mg CNS uyarıcısı olarak, platelet birikimini ve pıhtılaşmasını engeller, doğal katil hücreleri tetikler ve tümör önleyici özelliklere sahiptir. Kan glükoz seviyesini aşağı çeker. Böbreküstü bezlerini çalıştırır. Kafein ile uzun süreli kullanımı HTN’ye neden olabilir. Nörotransmitterleri değiştirerek antipiskotik ilaçların etkinliğini değiştirebilir. Kanda şeker azlığına sebep olabilir. Böbrek üstü bezi aktivitesini artırabilir. Varfarin etkinliğini azaltabilir. INR ve PTT’yi değiştirebilir. Uyarıcı ilaçların etkinleştirebilir ve ameliyat esnasındaki instabiliteyi artırabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Ginseng – Sibirya Bağışıklık, sistem güçlendirici, HSV-2. Günde 2 defa 100-200 mg Hipofiz böbrek üstü aksını stimule eder. Anti inflamatuvar, anti-ödem, idrar söktürücü ve gonadotropik etkili özellikleri bulunur. Pıhtıönler ve plateletönler ilaçları değiştirebilir. Antipiskotik ilaçlar ve hormonlarla kullanmayınız. Hipoglisemik etkisi insülin düzenlemesini gerektirebilir ve antiglisemik ilaçların etkinliğini artırabilir. Yatıştırıcı olabilir; CNS depresanları ile kullanımına dikkat ediniz. Ameliyat esnasında instabilite yaratabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Glukozamin sülfat Eklem iltihabı Günde 1500 mg Kıkırdaktaki glikozaminoglikan seviyesini yükseltir. Sülfat molekülleri verimlilik için gereklidir. Kondroitin ile görülen ek faydası olabilir Bilinen bir etkileşimi bulunmamaktadır. Bazı formları yumuşakçalardan yapılır. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Kalın sarı köklü düğünçiçeği Anti-enfektif ajanlar Günde 0,5-1 gm Anti-bakteriyel, anti-amibeal, anti- protozoal aktivitelere sahiptir. Kalp kan dolaşımını artırır. Uzun süreli kullanımı kalbi aktiviteyi bastırabilir. B vitamininin emilimini azaltabilir.  Antasid, H-2 blokerleri ve proton pompa inhibitörlerine antagonize etkisi vardır. Barbitürat ve sedatiflerin etkisini artırabilir. Coumadin’in antikoagulan etkisini engelleyebilir. Çok miktardaki kalın sarı köklü düğünçiçeği, hipertansiyon kontrolünü bozabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Gotu kola Toplardamar (venöz) yetersizliği, hafıza güçlendirme, yaralar ve sedef hastalığında topikal kullanım. Günde çayın içinde 600 mg TID ya da özüt halinde 60-120 mg Toplardamar basıncını azaltır, anti inflamatuvar, kan glükoz seviyesini yükseltir, kan üre azotunu azaltır. Büyük dozlarda alındığında kan basıncını, glükoz&kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Diğer CNS depresanları ile kullanıldığında aditif etkisi olabilir. Ameliyata 1-7 gün kala kullanımını durdurunuz.
Üzüm çekirdeği esansı Antioksidan, dolaşım bozuklukları, varisli damarlar Tedavi dozu: 3 hafta boyunca günde 75-300 mg. İdame dozu: Günde 40-80 mg Güçlü antioksidan, tokoferol ve temel yağ asitleri kaynağı Tokoferoller nedeniyle varfarin hareketinin yoğunluğunu artırabilir. Ameliyattan önce ne zaman kullanımını durduracağınız konusunda cerrahınıza danışınız.
Guarana CNS tetikleyici, idrar söktürücü Su veya meyve suyunda çözülmüş 1 gm macun Kafein içerir, CNS tetikleyicisi olarak görev alır, platelet aggregasyonunu engeller, katakolaminlerin salınımını tetikler. Birden fazla ilaç etkileşimi vardır, kanama zamanını uzatabilir. Kalp hastalığı, ülseri ve anksiyetesi olan hastalarda kullanmayınız. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Kava biberi Endişe, uykusuzluk, kas spazmları Günde 3 defa 100 mg özüt halinde Anksiyolitik, yatıştırıcı anti- konvülsan, anti-inflamatuvar, spazmolitik & ağrı dindirici Genel anestezi ajanlarının temizlenme süresini uzatabilir. Benzodiazapinlerin ve CNS depresanlarının aktivitelerini artırabilir. Barbiturat hareketini artırabilir. Alkolün hipnotik etkisini artırabilir. Dopamin antagoniması nedeniyle Levodopa etkinliğini azaltabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Bitki adı Kullanım alanları Doz Etkileri Uyarılar
Lesitin Safra kesesi hastalığı, kanda kolesterol yüksekliği, hafıza güçlendirici ve anksiyete bozukluğu Günde 1-2 gm; kolestrolü düşürmek için 20-30 gm/gün Kolestrole bağlanır. Asetilkolin öncüsüdür, fosfolipit üyesidir, tüm hücrelerin çift katman zarında bulunur. Yok. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Ma Hung Öksürük, astım, bronşit, bronkospazm, burun tıkanıklığı, CNS tetikleyici Günde 90 mg aşılmamalı. Vazokonstrüksiyonu artırır, BP artırır ve bronkodilatör etki yapar. Efedra ve muhtemelen diğer sempatomimetikleri içerir. Efedra, FDA tarafından Nisan 2004’de Amerika'da yasaklanmıştır. Dijitalis ve halotan ile kullanmayınız. Aritmiye neden olabilir. Anksiyete, hipertansiyon, glokom hastalığı, serebral yetersizlik, tirotoksikoz hikayesi olan hastalarda kullanmayınız. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Melatonin Uykusuzluk, SAD (Mevsimsel Duygu Bozuklukları), saat dilimlerini çok hızlı geçmekten kaynaklanan bedensel ritim bozukluğu (jet lag) Yatmadan önce 0,5-10 mg. Saat dilimlerini çok hızlı geçmekten kaynaklanan bedensel ritim bozukluğu (jet lag) için Doğu yönüne doğru her bir zaman dilimi için bulunulan yerin yatma zamanına göre 1 mg. Melatonin reseptörlerini ve beyindeki seviyelerini etkiler. Mevsimsel bozukluklara ve kansere karşı etkilidir, anti-oksidandır. İmünosüpresan ilaçlarla etkileşime girebilir. CNS yatıştırıcı ajanları ve alkol ile birlikte kullanıldığında sedasyon etkisi artabilir. Fluoksetin ve atenolol kullanımında uyku paternini iyileştirebilir. Verapamil, melatonin salgısını artırabilir. Beta-blokerler ve benzodiazepinler enzim inhibisyonu sonucu melatonini bitirebilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Boğadikeni Karaciğer detoksifikasyonu Günde 200-400 mg Flavanoidler içerir, TNF engelleyicisi ve anti-oksidandır. Hepatotoksik ilaçlara karşı koruyucu olabilir. Cisplatin’in (bir kemoterapötik ilaç) böbreğe verdiği zararı engelleyebilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
MSM Anti-inflamatuvar, alerjide rahatlatma Öğünlerle birlikte günde 1000-3000 mg Sistein ve metiyonin için sülfür kaynağı Bilinen bir etkileşimi yoktur. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Piridoksin (Vitamin B6) Mide bulantısı, nöropatiler, PMS Günde 25-100 mg Amino asit metabolizmasında görev alır. Çoğu ,CNS nörotransmitterlerini etkiler. Levodopa’nın periferal metabolizmasını hızlandırır. Karbidopa eş zamanlı alınmazsa bu gerçekleşmez. Amiodoron ile birlikte fotosensitiviteyi artırır. Fenitoin ve fenobarbital serum seviyelerini yükseltebilir. Hidralazin, INH, oral kontraseptifler ve Penisilamin B-6 vitamini ihtiyacını artırabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Arı sütü Canlandırıcı, bağışıklık sistemi güçlendirici, hiperlipidemi, astım, alerjik rinit Günde 50-100 mg Bilinmeyen mekanizmayla serum lipitlerini azaltır, hayvanlarda yapılan çalışmalarda antitümöral etkileri saptanmıştır. Yok Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
SAMe Depresyon, artrit, fibromiyalji sendromu Günde 400-1600 mg Seratonin, dopamin ve norepinefrin seviyelerini artırır. Transmetilasyon gerektiren enzim sürecinde görev alır. MAOI alımı durdurulduktan sonraki ilk 2 haftada kullanılmamalıdır. Platelet aggregasyonunu engeller. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Saparna Sindirim bozuklukları, sedef hastalığı, romatizmal bozukluk Çayla 1-4 gm TID Laksatif etki, anti-inflamatuvar, mast hücresi stabilizasyonunda antipruritik Dijitalis emilimini artırabilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
Saw Palmetto Prostat hipertrofisi Günde 2 defa 80-160 mg Androjen alıcılarına bağlanan dihidrotestesteronu (DTH) ve testesteronları DHT’a dönüştüren 5-alfa-redüktöz aktivitesini engeller. Oral kontraseptifleri ve hormon terapilerini etkileyebilir. PSA seviyelerini değiştirmez. Kanamayı uzatabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Bitki adı Kullanım alanları Doz Etkileri Uyarılar
Spirulina Protein, B vitamini ve mineral kaynağı Öğünlerden önce günde 3-5 gm Anti oksidan, antikor üretimini artırır, antiviral. Yok Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
St. John’s Wort Depresyon, endişe Günde 2-3 defa 300 mg İki aktif bileşeni; hiperisin ve hiperforin, SSRI özellikleri sergiler.Hiperisin, ayrıca az da olsa MAOI özellikleri sergiler. Sitokrom P450 yolunu açar. Viral proteaz inhibitörlerinin etkilerini bozabilir. Seratonin sendromu ile oluşmuş  SSRI’de  seratonin seviyelerini yükseltebilir. Reserpine etkilerini antagonize eder. Barbitüratların ilaca bağlı uyku zamanını azaltabilir. Narkotiklerin uyku zananını artırabilir. Anestezik ajanların süresi uzayabileceğinden yakın takibe alınız.Depresyon tedavisinde kullanılıyorsa ani olarak kesilmesi önerilmez. Psödoefedrinlerden sakınınız. Varfarin etkinliğini düşürebilir. Ameliyata 4 gün kala kullanımını durdurunuz.
Isırgan otu Alerjiler, UTI, osteoartrit&BPH Günde 1-2 defa 300 mg İdrar çıkışını artırır ve anti-histaminik etkisi olduğu sanılmaktadır. Adrenerjik salınımı azaltır ve anti-inflamatuvardır. Yüksek K vitamini muhteviyatı nedeniyle antikoagulan terapilerde pıhtılaşma riskini artırabilir. Hiperglisemik etkisi diyabetik kontrolü aksatabilir. İlaçların hipotensif etkisine ek olabilir.  İlaç tedavilerinin CNS depresan etkisi artırabilir. Ameliyata 2 hafta kala kullanımını durdurunuz.
Kedi otu (valeryan) Anksiyete (endişe), kas spazmları Yatmadan 2 saat önce 400-900 mg özüt halinde GABA konsantaryonunu artırır ve CNS aktivitesini azaltır. Antispazmotik özellikler taşıyabilir. Tiyopental ve pentobarbitale bağlı uykuyu uzatabilir. Anestezik ajanların süresini uzatabilir. Alkol, barbitürat ve benzodiazepinin sedatif etkisini artırabilir. Ameliyata 4 gün kala kullanımını durdurunuz.
Çinko Kas dejenerasyonu, osteoporoz, bağışıklığı geliştirici, yara iyileşmesi, Wilson hastalığı ve diyabet. Günde 15-100 mg Yaşlılarda hücresel bağışıklığı güçlendirir, serum lipoprotein metabolizmasını düzenler. Tetrasiklinler, florokinolon, cisplatin, potasyum koruyucu diüretikler ile kullanmayınız. Çinko tek başına bakır seviyesini azaltabilir. Operasyon sonrası yara iyileştirmelerinde topikal uygulamalar tavsiye edilir. Ameliyata 1 gün kala kullanımını durdurunuz.
başa dön